JINGLEMoonlight FilmBALKANIKA MTVEce Berker


DEMO GÖNDERMEK iSTEYENLERE ÖNEMLi NOTLAR (2011)

Demolarinizi bir server üzerine yükledikten sonra link olarak gönderebilirsiniz. Lütfen kesinlikle e-posta ekinde dosya göndermeyiniz. Posta kutumuz bu kadar trafigi kaldirmakta zorlaniyor. Yine de gönderirseniz E-posta hesabiniz bloke edilecektir. sarki sözü olmak üzere yazilmis siirler tek basina müzik eseri sayilamazlar. Ancak bestelendikleri zaman müzik eseri olarak degerlendirilirler. Lütfen bestelenmemis sarki sözü göndermeyiniz. Bu konuda bestecilerle temasa geçmenizi öneririz. Demo göndermeye kalkiþmadan önce lütfen bu sayfayi dikkatlice okuyunuz.
Size yol göstermesi ve bize kolaylik saglamasi açisindan
asagidaki noktalara dikkat etmenizi þiddetle öneriyoruz
  1. Elinizdeki müziklerden en çok begendiginiz iki ya da üç tanesini gönderin. Daha fazla göndermenize gerek yok. Eger gerekirse biz daha fazla göndermenizi isteyecegiz.
  2. Müziginizi yalnizca internet linki olarak göndermenizi rica ediyoruz. Artik posta ile göndermenizi istemiyoruz.
  3. öncelikle bize ulaşın sayfasindaki formu doldurup, mesaj bölümüne demo göndermek istediginizi bildiriniz.

  4. Size demonuzu göndermeniz için bir e-posta adresi ve sira numarasi gelecek.

  5. Gelen e-posta adresine demoyu içeren ses ve/veya görüntü ile tanitim dosyasini (mp3, wav, mpeg, avi, pdf, doc, txt vb.) yüklediginiz internet linkini, isim, telefon, e-posta, eser adlari, besteci ve söz yazar(lar)i, aranjör, (varsa) yapimci, yayinci ve eseri seslendiren icracinin bilgileri ile birlikte gönderiniz. Lütfen e-postada yalnizca internet linki olsun, dosya eki olmasin.
  6. Eserinizi herhangi bir yere dinletmek için göndermeden önce bir notere tasdik ettirmenizde yarar oldugunu hatirlatiriz.
  7. Alelacele yapilmis kayitlari veya daha iyisini yapabilecek iken bize kötüsünü göndermeyin. Piyasa yetenekli acemiler degil, kesfedilecek profesyoneller ariyor.

  8. Demonuzu kayda deger bulursak, red yaniti verecek bile olsak çogunlukla eleþtirilerimizi bildiriyoruz. Bu tamamen bizim tasarrufumuzdadir, buna mecbur olmadigimizi kabul ediniz.

Demonuzu göndermeden önce bir kez daha düsünün. Eseriniz, bu isle profesyonelce ugrasan tecrübeli besteci, aranjör, sözyazari ve yapimcilar tarafindan dinlenip degerlendirmeye tabi tutulacak. Sizin eserlerinizi dinlemek için ayirdiklari zamanda belki sizin yaptiginizdan daha güzel bir seyler yapabilirler. Bu yüzden gerçekten onlarin begenecegi bir seyler yaptiginizdan emin olana dek bekleyin. Müzik sektörü meyve-sebze hali gibi sürekli talep halinde çalismiyor. Arz yüksek ve talep az. Yasal albüm satislari günden güne düsüyor. Demo yollayip begenilmek istiyorsaniz korsan CD almayin, müzik ihitiyacinizi internetten kaçak olarak gidermeyin. Begendiginiz müziklerin albümlerini satin alin. Pahali gelen albümleri internet üzerinde satis yapan sitelerden daha ucuza satin alabilirsiniz. Bunlarda kar marji müzik marketlere göre daha düsüktür. Bize gelen demolarin ne yazik ki %90'i yüzümüzü eksitmekten öteye varamamaktadir. %10'u içinde ilgimizi çekenlerin de çok azina geri dönebiliyoruz. Çünkü ne yazik ki talep bu kadar fazla degil. Bizi þoke edecek derecede bir þeyler çikar ise ancak o zaman bu þansi degerlendirmeye soyunuyoruz. Bu dünya üzerindeki tüm firmalar için böyledir. Lütfen kayda deger birseyler yolladiginizdan emin olun. Sektörden beklentinizi gereksiz yere yükseltmeyin. Bu arada kendinize güvenmekten de vazgeçmeyin. Begendiginiz bir bestecinin/þarkicinin da bir zamanlar bir yerlere demo göndermekle iþe baþlamiþ oldugunu düsünün... Basarilar...

SORU : öZENLi SUNUMLAR iÇEREN DEMOLAR, YÜKSEK BEDELLER ÖDENMis, SÜPER STÜDYOLARDA YAPILMIs KAYITLAR isE YARAR MI ?

Dogrudan istenen bu olmasa da, özenle hazirlanmis demolarin dikkatleri daha hizli cezbettigi ve daha çok ilgi topladigi seklinde inanislar vardir ve bunlarin yanlis oldugu söylenemez. Diger yandan demo gönderenin, bu ise ne kadar motive oldugunu, ne denli titiz ve özenli çaliþabildigini göstermesi açisindan dolayli sekilde arti deger getirecektir. içerigi vasat bir demo oldugu sürece de bu kuram geçersiz kalacaktir. Yine de bu is için bir miktar para harcamayi göze aldiysaniz, ve yaptiklariniz bizim için umut verici ise, stüdyomuzdan ve tecrübemizden uygun bedelle yararlanabilirsiniz. Kayitlar için stüdyomuzun tercih edilmesi, demolarin degerlendirilmesi sirasinda kesinlikle etkili olmayacaktir. Normalde stüdyomuz yalnizca Müzikal yapimlari için kullanilmaktadir ve halka açik degildir.

DEMO'LARINIZ NASIL DEGERLENDiRiLECEK

Demolariniz biz ulaþtiginda tarih sirasiyla numaralanir, burada belirtilen kriterleri içermeyenler "uygun degil" ibaresiyle ayiklanir. Uygun olanlar ise içinde profesyonel ve deneyimli besteci, aranjör, sözyazari, yapimci grubu ve/veya bunlardan herhangi birisi tarafindan dinlenip degerlendirmeye tabi tutulur. Bu degerlendirme tamamen Müzikal Yapim'a özel krierler taþir (Bu kriterler hiç bir þekilde açiklanmak zorunda degildir ve eleþtirilemez. Bu degerlendirmenin akademik veya devlet güvencesinde olmadigini hatirlatiriz). Dikkate deger bulunanlar tekrar incelenmek üzere ayrilir ve uygun görülürse eser sahibi ile görüsme istenir. Muzikal Yapim repertuari için uygun bulunan eserler, eser sahipleri ile karsilikli bir sözlesme yapilarak koruma altina alinir ve çesitli yöntemlerle piyasaya sunulmak üzere sisteme konur. Muzikal Yapim, müzik endüstrisindeki yerli yabanci yapimcilar, müzik ve film sirketleri ve de sanatçilar ile eserlerin degerlendirilmesi konusunda ortak çalismalar yürütmektedir. Demo göndericisine, eser(ler) teslim alindiktan en çok bir ay sonra e-posta ile olumlu ya da olumsuz bir yanit verilmis olur. Bu süre içinde bir yanit alamadiysaniz, demonuzun bize hiç te ilginç gelmedigini düþünebilirsiniz. Demolardan ilginç bulunan ancak bir çaliþma yapilmasi an itibariyle olasi görünmeyenler, gönderici tarafindan aksi belirtilmedikçe ileride basvurmak üzere arsivlenir. istenirse degerlendirme sonunda tamamen silinir.

EK HATIRLATMALAR

- demonuzu teslim etmeye bizzat gelmeyiniz,
- skype vb üzerinden soru sormak için aramayiniz
Size bu sekilde zaman ayirmamiz mümkün degil. Burada yanit bulamadiginiz sorular için E-posta yolunu deneyiniz.
- elinzde demo olarak basili malzeme var da bunu mutlaka posta yoluyla göndermek isterseniz bunu özellikle belirtiniz. önceden belirtilmemiþ gönderilerin degerlendirilmesinde gecikmeler olabilir.

YANLIs BiLiNEN KONULAR

1. ACiLEN BESTELEYECEK SÖZLER ARIYOR OLABiLiRLER. HEMEN siiRLERiMi NOTERE TASDiKLETiP GÖNDERMELiYiM.

DOgRUSU : sarki sözü olmak üzere yazilmis siirler tek basina müzik eseri sayilamazlar. Ancak bestelendikleri zaman müzik eseri olarak degerlendirilirler. Lütfen bestelenmemis sarki sözü göndermeyiniz. Bu konuda bestecilerle temasa geçmenizi öneririz.

2. EViMDEKi BiLGiSAYARIMDA, DERME ÇATMA KURDUgUM SiSTEM iLE YETENEGiMi KONUSTURUYORUM. BiR MÜZiK SiRKETi ELiMDEN TUTSA, BENiM BU ÇALISMALARIMI ARANJÖRE DÜZENLETSE ORTAYA EMiNiM ÇOK iYi BiR SEYLER ÇIKAR.

DOgRUSU : Biz de eminiz, ancak bu misyona sahip degiliz. Çabanizi saygiyla karþilariz ancak, bunun yerine, elimizde çok begendigimiz ve profesyonel eser sahipleri tarafindan üretilmis sekilde bekleyen fazla sayida eser var, onlarla ilgilenmeyi yegleriz. Önerimiz, bu ise gerçekten soyunuyorsaniz, önce kendinizi gelistirin, çevrenizdeki benzer yetenekleri sollayin, ondan sonra bir demo yapip gönderin. "Aslinda bu gitarin akordu bozuktu o yüzden böyle oldu" veya "Tabii bu eseri iyi sesli bir sarkici okusa daha iyi olur" gibi söylemler bize hos gelmemektedir. Dogrusunu ve iyisini yapip gönderemiyorsaniz, yapana dek bekleyin, aksi halde hem size, hem de bize zaman kaybi olacak.

3. BURASI MÜZiKAL DEgiL MÜZiKHAL'DiR. YANi MEYVE SEBZE HALi MiSALi SÜREKLi MÜZiK ALIMI SATIMI YAPILMAKTADIR, BURAYA BEN DE MAL VEREYiM. (Bu biraz agir oldu belki, ancak böyle düþünenler oldugunu görüyoruz, tabirimizi mazur görünüz)

DOgRUSU : Gelen yüzlerce demo arasindan sonuna dek dinlenebilir özellikte olanlarin sayisi çok az sayidadir. Bunlarin arasinda hosumuza gidenlerin sayisi daha da azdir. Hosumuza gidenlerin arasinda, bizi heyecanlandiranlar daha da az sayidadir. Bizi heyecanlandiranlarin arasinda, sözlesme yapabilecek kadar önemsediklerimizin sayisi daha da azdir. Sözlesme yaptiklarimizin arasindan piyasa ortamina koyabildiklerimiz daha da az sayidadir. Piyasa ortamina koyabildiklerimizin içinde kendini kanitlamis olanlarin sayisi daha da azdir. Kendini kanitlayanlarin arasinda maddi açidan tatmin edenler daha da az sayidadir. Nitekim hepsi çok süper olmayi hedefleyerek ve ayni derecede saglam gönül ve ruh ile yazdilar bestelediler. Demo göndermeden önce bunlari tekrar düsünün. Unutmayin ki aranan sey, profesyonellerin arasina katilacak yeni yetenekler filan degildir. Aranan sey, halen profesyonel olarak çalisanlarin yapamadiklari, düsünemedikleri, yetisemedikleri bir seyler ortaya koyan, imkansizi basarandir.

Dogru yere geldiginiz konusunda tereddütte iseniz, google burada :

 

.
Burada yazilanlara dikkat edildigini, bize gelen demolarin kalitesinin eskisine göre daha yükselmesinden anliyoruz. Burada yer alan sözlerden dolayi hosgörünüze siginiyoruz, ilginize tesekkür ediyoruz. Müzikal günler dileriz...

 

© 2009-2011 TÜM HAKLARI SAKLIDIR - ALL RIGHTS RESERVED MÜZiKAL YAPIM ORGANiZASYON LTD

©2009-2011 güncelleme / update 25 December 2010